A buzsáki hímzés specialitásairól

2017. május 14.Kultúra és Művészet
FőoldalA buzsáki hímzés specialitásairól

Buzsák egy olyan Balaton parti település, amely számtalan kisebb falucska társaságában megalkotta a híres-neves buzsáki hímzést, amely annyira sajátosnak tekinthető a magyar hímzések világában, hogy kis túlzással még egy saját nyelv is kialakult eköré a hímzésfajta köré. Ennek az oka leginkább az, hogy ezeket a falvakat nemcsak magyarok, hanem horvátok és szlovének is lakták, akik sajátos mintázataikkal tették különlegessé mindezt.

A különlegesség alapja

Hímeztessen reklámot ruhára, gép hímzéssel,
gyorsan, sokat és olcsón: cegespolo.eu

A buzsáki hímzést rendszerint ingeken, párnavégeken és lepedőkön alkalmazták először, és leginkább fehér és kék-piros pamuthímzés, valamint színes gyapjúhímzés jellemezte. A fehér varrások mintája így a legtöbb esetben levelekből és sakktáblás térkitöltésből áll, amelyek közé gyakran illesztettek még rozettákat, amelyeken a szirmokat gyakran eltérő színekkel ábrázolták. A színes gyapjúhímzések kapcsán egyébiránt gyakran nagyobb öltésekkel és lazább mintákkal dolgoztak, melyeket rátéttel és szalagdíszekkel dobtak fel, néha akár még subrikával is. Szintén a buzsáki hímzés jellemzője, hogy a párnavégeket és a ruhaneműket is ugyanolyan motívumokkal díszítették, ami más esetben nem volt jellemző. Főként a nők ingei és a halotti leplek voltak kiemelten díszesek és színesek, melyeken a kék és a piros mellett a zöld, a sárga és a lila is gyakori volt.

A buzsáki hímzés típusai

A buzsáki hímzésben többféle típus különíthető el, így az ősi hímzés az öt alapszínnel, a varrt vézás, a rátétes típus, valamint a sokféle színben láttató boszorkányos. A vézás hímzés különlegessége, hogy kizárólag vászonra készül, amelyet a piros és a fekete, vagy a piros és a kék fonalak jellemeznek, rendszerint előre megrajzolt motívumokkal. Utóbbi feladatot a rajzolóasszonyok végezték, akik megrendelésre előre megrajzolták a mintákat, rendszerint az egész falu számára. Ennek köszönhető, hogy a motívumok annyira egyformák, de elnevezésük a homályba vész.

A boszorkányos buzsáki hímzés eredet az úri hímzésben keresendő. Mivel kimagasló, boszorkányos kézügyesség kellett hozzá, ezért innen eredeztethető elnevezése is. A mintát jellemzően előre megrajzolták, és láncöltésekkel varrták körbe, ezt követően pedig következett maga a minta kitöltése, amit boszorkányos öltéssel készítettek el. Ennek a lényege, hogy különféle színű fonallal fehér vászonra varrtak, méghozzá virágmotívumot, és az alapot fekete színnel, teljesen kitöltötték boszorkányöltésekkel. Emiatt a kézimunka úgy festett, mintha teljesen fekete alapra készült volna. Mivel rengeteg fonalat igényelt, kevesen alkalmazták, ma már szinte alig látni.

A rátétes hímzés – amit sokszor neveztek bécsisnek is –, az egyik legismertebb hímzéstípus a buzsáki minták között. Ehhez először a motívumot előrajzolás nélkül vágták ki, majd a kivágott anyagot apró öltésekkel fércelték fel egy másik anyagra.

További bejegyzések

Illóolajok és a bőrápolás – Természetes szépségápolás esszenciákkal

2025. március 7.|

Az illóolajok nemcsak kellemes illatukkal varázsolják el az érzékeinket, hanem kiváló támogatást nyújthatnak a bőrápolásban is. A megfelelő illóolaj kiválasztásával természetes módon kezelhetők lehetnek a különböző bőrproblémák, de segíthetik a bőr regenerálódását is. De hogyan

Ezek a levendula jótékony hatásai

2024. október 30.|

A levendula napjainkban az egyik leggyakrabban használt illóolaj, ennek ellenére a levendula olaj jótékony hatásai már több mint 2500 évvel ezelőtt is ismertek voltak.

Gipszkartonozás házilag: ezért éri meg belevágni

2024. október 8.|

Létezik az embereknek az az elszánt és kreatív csoportja, akik úgy gondolják, képesek mindent saját kézzel, házilag megoldani. Ők nagy valószínűséggel nem riadnak vissza attól sem, ha neki kell állniuk egy gipszkarton álmennyezetet készíteni.

Go to Top