Tippek a biztonságos jelszavak elkészítéséhez
Valószínűleg már mindenki unja azt hallgatni, hogy mennyire fontos a biztonságos jelszavak kreálása. Azt is gyakran emlegetik, hogy a jelszavakat bizonyos időközönként cserélni kell, valamint nem szabad több helyen használni ugyanazt.
Igen ám, de ez azt is jelenti, hogy biztosan el fogjuk felejteni az egyiket. Sajnos a kibertámadók rengeteg órát töltenek azzal, hogy minket tanulmányoznak, mivel így sokkal nagyobb eséllyel találják ki a rejtett jelszavainkat (mint a kutyánk nevét és a születési dátumát).
Ha biztonságos jelszóra vágyunk, akkor kitalálhatunk egy számunkra fontos mondatot. Az a legjobb, ha ez egy idézet, vagy valami, amit nem fogunk elfelejteni. Nézzünk egy példát: az első kutyámat 15 éves koromban kaptam.
Ez egy olyan mondat, amit megjegyzünk majd, miközben az első betűket összeolvasva a következő jelszót kapjuk: aek15ekk. Pont nyolc betű, az é helyett e szerepel, de máris elkészült a teljesen egyedi, mások számára ismeretlen mondat. Ha figyelni kell a kis és nagybetűkre, akkor az elsőt tegyük naggyá.
Számok és jelszókezelők
A Pandasecurity szerint a következő megoldás a magánhangzók számokká alakítása. Ennél a pontnál meg kell jegyezni, hogy ez a lépés népszerűnek számít, úgyhogy a hackerek is biztosan ismerik, de ettől függetlenül nehéz dolguk lesz. Ilyenkor gondoljunk egy szóra, a kedvenc énekesünkre, könyvünkre vagy bármire, és változtassuk át.
Például a Tóth Jánosból T0thj@n0s lesz, amiben találunk nagybetűt, számot és különleges karaktert is. A nevünkön kívül szinte bármit átalakíthatunk, de mindig olyan szót vagy kifejezést keressünk, amit nem fogunk elfelejteni, mert valamilyen szinten köze van hozzánk.
Végül, de nem utolsó sorban ott vannak a telefonon található jelszókezelők. Sokan a Google-t, mások az Apple telefonok kezelőjét használják, hogy mindig más jelszót kreáljanak. Ebben az esetben nem kell megjegyezni a szót vagy a kifejezést, hanem rábízhatjuk magunkat a telefonra.
Csak akkor válasszuk ez a megoldást, ha a telefon elég biztonságos, és nem fogja tudni senki feltörni. Az is segíteni szokott, ha egy rejtett füzet hátuljába is felírjuk a jelszavakat, amiket utána nem hordunk magunknál.
Ha tudatlanok és rutintalanok vagyunk, akkor érdemes egy e-learning képzésre jelentkezni, ahol megtanítanak minket a megfelelő használatra.
További bejegyzések
Ezek a levendula jótékony hatásai
A levendula napjainkban az egyik leggyakrabban használt illóolaj, ennek ellenére a levendula olaj jótékony hatásai már több mint 2500 évvel ezelőtt is ismertek voltak.
Gipszkartonozás házilag: ezért éri meg belevágni
Létezik az embereknek az az elszánt és kreatív csoportja, akik úgy gondolják, képesek mindent saját kézzel, házilag megoldani. Ők nagy valószínűséggel nem riadnak vissza attól sem, ha neki kell állniuk egy gipszkarton álmennyezetet készíteni.
Drámai változás a Google Hírekben: Nem vehető fel több kiadvány
2024. április 25-től radikális változás lépett életbe a weboldal tulajdonosok számára, ugyanis az eddig megszokott eljárás szerint már nem lehet új kiadványokat hozzáadni a Google Hírek kiadói központjához (Google Publisher Center).